Rzymskokatolicka Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie

Zbiórka dla Nikosia z Polanki Hallera!

Nikodem urodził się w 6 miesiącu ciąży z wagą 750 gramów i długością 30 cm. W 25 tygodniu jako ekstremalnie skrajny wcześniak, ze skrajnie małą masą urodzeniową i skrajną niedojrzałością całego organizmu, miał niewielkie szanse na przeżycie, ale ogromną siłę walki i szczęście, które sprawiło, że jest wśród nas. Jednak walka, którą przebył, by być, została okupiona wysoką ceną.

Z dnia na dzień stan Nikodema się pogarszał, powodując rozległe uszkodzenia w mózgu. Usłyszeliśmy wyrok: wylewy dokomorowe III, a później IV stopnia – bardzo rozległe z wylewem do móżdżku. Powikłania związane z wylewami spowodowały nieodwracalne szkody w mózgu oraz wodogłowie.

Obecnie Nikodem ma za sobą osiem operacji neurochirurgicznych oraz, na stałe zaimplementowane, aż dwie zastawki w główce, które odprowadzają nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wykazały, że Nikodem miał znacząco powiększoną 4 komorę, uciskającą pień mózgu oraz móżdżek. Dlatego w lutym 2022 r. przeszedł skomplikowaną operację neurochirurgiczną w celu zaimplementowania drugiej zastawki do mózgu.

Dzięki terapii mamy możliwość choć trochę polepszyć jego stan i uratować go od życia w wegetacji.

Nikodem jest bardzo dzielny i ma ogromną wolę walki na ćwiczeniach. Mimo dwóch latek Nikoś bardzo się stara i powoli zaczyna dostrzegać swoje ograniczenia. Bo poza całym medycznym, szpitalnym i rehabilitacyjnym światem, Nikodem jest po prostu pogodnym, uśmiechniętym dzieckiem, które chce się śmiać i bawić, a my chcemy pomóc mu być sobą, w świecie dostosowanym do jego potrzeb i możliwości.

Dziękujemy za wsparcie. Bez was jest bardzo ciężko!