Rzymskokatolicka Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie

Nasz kościół wyróżniony Znaczkiem Turystycznym

Dołączyliśmy do ponad 1200 miejsc w Polsce wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym.

Czym jest Znaczek Turystyczny?

To okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału – drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

Co przedstawia Znaczek Turystyczny?

Miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Do każdego Znaczka Turystycznego przymocowana jest papierowa karteczka, na której zobaczyć można charakterystyczne dla danego miejsca zdjęcie z kodem qr przenoszącym nas do Audiobedekera (gdzie odsłuchać można informacje o danym miejscu) oraz kuponem z flagą państwową, na której został specjalną techniką wydrukowany numer konkretnego znaczka.

Trochę historii…

Kościół pod pierwotnym wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej w Krzęcinie to najstarszy i najciekawszy obiekt w tej miejscowości. Wzniesiony został w 1589 r., chociaż sama parafia powstała już w 1325 r. Pierwszy kościół powstał jednak dużo wcześniej o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Na jego miejsce w 1700 r. staraniem ksieni klasztoru Norbertanek – Zofii Urbańskiej wzniesiono nową świątynię z wykorzystaniem niektórych fragmentów starego kościoła. W 1886 r. kościół powiększono niemal dwukrotnie. Dwie, tak charakterystyczne dla tej budowli wieże, dobudowano w latach 1886-1887. Są one wyjątkowo interesujące ze względu na to, że niezmiernie rzadko można takie spotkać w drewnianych kościołach. Górne ich partie posiadają otwarte, nadwieszone izbice, ozdobione ażurowymi gankami, które całej świątyni nadają niezwykle malowniczy wygląd. Dachy kościoła w całości pokryte są gontami. Ze starego kościoła pozostały ołtarze, konfesjonały i chrzcielnica. Świątynię znów konsekrowano, zmieniając jej wezwanie, ze względu na błędnie podaną nazwę do kurii, które od tej pory brzmi Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a dokonał tego biskup krakowski Albin Dunajewski.
– Jadwiga Pierzchała

Kiedy można zobaczyć wnętrze kościoła pw. Narodzenia NMP w Krzęcinie?

Kościół jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 06:30 do 18:30 oraz w niedzielę od 06:30 do 17:00. W tym czasie, poza nabożeństwami można wejść do środka, usiąść w ławach i oddać się indywidualnej modlitwie lub zwiedzaniu. W tym czasie prezbiterium i ołtarze boczne będą niedostępne, pod alarmem. Naruszenie tej strefy skutkować będzie załączeniem alarmu i wezwaniem ochrony obiektu.

Gdzie i za ile można kupić znaczek nr 1227?

Znaczki dostępne będą wewnątrz świątyni przed chórem, w godzinach jej otwarcia. Cena wynosi 10 zł.