Rzymskokatolicka Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie

Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ         5 kwiecień 2020   

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jego szczytem będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego. Mówiąc Triduum, mamy na uwadze „Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego.  Dzisiaj nie będzie nabożeństwa  Gorzkich żali

2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczniemy  ją o g. 18:00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja trwać będzie do g. 21:00.

3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od g. 7:00 nadal adorujemy Pana Jezusa w Ciemnicy indywidualnie. O  g. 15:00 w godzinie śmierci Jezusa odprawimy Drogę krzyżową, a o g. 18:00 będziemy celebrować  liturgię Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja przy Grobie będzie   trwać przez całą noc, aż do liturgii Wigilii Paschalnej. Przychodząc w tym czasie do kościoła  pamiętajmy  o adoracji krzyża przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Pamiętajmy również, że w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób.

4. Tradycyjnie zapraszamy naszą OSP  do czuwania przy Grobie Pańskim.

5. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.  W tym dniu jadąc otwartym samochodem i objeżdżając wszystkie ulice będę udzielał błogosławieństwa  mieszkańcom całej naszej parafii od g. 10:00 – Krzęcin, od 10:30 Gołuchowice, od 10:45 – Polanka Hallera, od 11:00 – Grabie, od 11:30 Zelczyna i od 12:00 – Ochodza. Można zgromadzić się na swojej posesji z pokarmami na stół wielkanocny, które też zostaną pobłogosławione.

6. Wieczorem w sobotę  o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy  liturgia eucharystyczna.

7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7:00  procesją rezurekcyjną wewnątrz kościoła, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Wszystkie celebracje Tiduum Paschalnego  będą transmitowane na naszym medium parafialnym, by jak najwięcej z was drodzy parafianie mogło duchowo łączyć się z nami   przeżywając te wielkie tajemnice naszej wiary.   Należy wpisać w googlach: parafia  krzęcin facebook.   Jeśli chodzi o prządek Mszy św. w Wielkanoc to są dwie wersje. Pierwsza przy założeniu, że dopuszczone będzie 50 osób: 7:00, 8:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 17:00. Druga przy  dalszym ograniczeniu do 5 osób: 7:00, 8:00, 11:00, 13:00 i 17:00.

8. Okazja do spowiedzi św. będzie od poniedziałku do środy w godzinach od 15:00 do 18:00, a w Wielki Czwartek i Wielki Piątek od 10:00 do 14:00.

9. Z racji na ograniczoną liczbę wiernych na Mszach Świętych, pierwszeństwo udziału ma rodzina zamawiająca intencję.

10. Ze względu na aktualną sytuację, Kolegium Redakcyjne Głosu Matki Krzęcińskiej zadecydowało o rezygnacji z wydania kwietniowego – jednocześnie podjęło decyzję, że kolejne wydania miesięcznika zostaną wznowione dopiero po ustaniu epidemii wirusa. W związku z tym prosimy o sprawdzanie aktualności na stronie internetowej parafii.

11. Do sprzątania kościoła proszone są rodziny z Gołuchowic – grupa 5

12. Pierwsza Komunia Święta została przesunięta na niedzielę, 4 października, natomiast sakrament bierzmowania z datą do ustalenia.