Rzymskokatolicka Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie

Ogłoszenia duszpasterskie

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU                                                        1 grudnia 2019

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.

2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym kościele codziennie o godz. 6:00 zapraszamy dorosłych oraz o godz. 18:00 zapraszamy dzieci i młodzież. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Mamy przed ołtarzem piękny wieniec adwentowy z podstawą mosiężną. Za wykonanie dziękujemy Januszowi Pijocha i Józefowi Żmuda. Niech  w tym czasie nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które  już są do nabycia w zakrystii.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w czwartek od g. 17:00 szczególnie dla klasy 4, 5, 6 i 7 (spotkanie po Mszy św.) i w piątek od 17:00 . Już dzisiaj informujemy o spowiedzi świątecznej w niedzielę 22 grudnia w godzinach popołudniowych. W liturgii tego dnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa, który przybędzie również do naszego kościoła po Mszy św. wieczornej, aby obdarować prezentami nasze dzieci. Sołtys i Rada Sołecka Zelczyny zapraszają wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem, 5 grudnia o 18:30 w świetlicy w Zelczynie. Paczki prosimy dostarczyć odpowiednio wcześniej. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego.  Do chorych ks. Proboszcz uda się w piątek od. g. 8:00, a ks. Jacek w sobotę od 9:00. W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu. Nabożeństwo wynagradzające rozpoczniemy o g. 17:00 z rozważaniem tajemnic radosnych.

4. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Mszy św. o g. 11:00 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. otrzymają cudowny medalik. Po Mszy św. adoracja w ramach Godziny Łaski. W drugą niedzielę miesiąca składka przeznaczona na potrzeby inwestycyjne parafii. Termomodernizacja plebani jest już na ukończeniu, zostały jeszcze do docieplenia jaskółki, dokończenie fundamentu z kamienia piaskowego włącznie ze schodami i dalszy remont w środku. Zostały odnowione kolejne drzwi przez  Klimkowiczów. W poniedziałek będą zamontowane nowe drzwi do zakrystii i babińca.   Bardzo dziękuję za wczorajszą akcję kosmetyki drzewostanu wokół kościoła,  paniom sprzątającym, Henrykowi i Janowi za wszelką pomoc.

5. Powołana Rada Duszpasterska Parafii Narodzenia NMP w Krzęcinie

Z urzędu: Ks. Józef Motyka – proboszcz, Ks. Jacek Kucz – wikariusz, Monika Mlost –                     katechetka

Z wyboru: Krzęcin (4) – Henryk Malinowski, Teresa Sotwin, Iwona Pasierbek, Józef Żmuda,  

                 Zelczyna(3) – Elżbieta Opyrczał, Grzegorz Knapik, Janusz Śmiech

                 Ochodza(2) – Jan Jamróg, Zdzisław Miśkiewicz

                 Grabie    (1)- Dorota Piwowońska

                 Gołuchowice (1) – Stefan Żmuda

                 Polanka Hallera (1) – Wiesław Żmuda

Z nominacji Ks. Proboszcza: Katarzyna Grzesiak, Andrzej Żmuda, Zdzisław Opyrchał, Marek           Pierzchała

Spotkanie Rady Duszpasterskiej w najbliższą sobotę po Mszy św. wieczornej. Opłatki na stół wigilijny będą roznosić do domów czcigodni członkowie naszej Rady. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła, organistówki i powstającej sali na plebanii.

6.  Przewodniczenie modlitwie różańcowej w tym tygodniu:

Róża Bożej Rodzicielki Maryi – dzisiaj

Róża Matki Bożej Gromnicznej- w poniedziałek

Róża Matki Bożej Królowej Polski – we wtorek

Róża św. Floriana – w środę

Róża Matki Bożej Różańcowej – w sobotę

Róża Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – w niedzielę

7. Dziękując rodzinom za dbałość o naszą świątynię i złożone ofiary, dalej tę troskę powierzamy w sobotę, 7 grudnia rodzinom z Polanki Hallera: Domy numer: 33 (3 rodziny), 34(2 rodziny), 36, 43, 55 (2 rodziny), 86, 100, 103, 104, 109, 125. 

8. W związku z roratami dla dzieci o g. 18:00 nabożeństwa:  środowe Nieustannej Nowenny i piątkowe za zmarłych będą celebrowane rano po Mszy św. o g. 6:00. Intencje poranne z tych dni będą odprawiane wieczorem.

9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie naszej gazety Głos Matki Krzęcińskiej z planem kolędy i kalendarzem na 500 lecie obrazu MB Krzęcińskiej w cenie 15 zł. Gazeta 6 zł + kalendarz 9 zł.

10. Dyrektor, Rada Pedagogiczna i uczniowie ZSP w Krzęcinie składają serdeczne podziękowanie wszystkim parafianom za wsparcie naszej aukcji. Szczególne podziękowania kierujemy do ks. Proboszcza i ks. Jacka za umożliwienie  przeprowadzenia zbiórki i dołożenie swojej cegiełki do zebranych datków w kwocie 7509 i 20 dolarów.

11. Dnia 8 grudnia po Mszach św. o g. 9:00 i 11:00 zuchy z 77 Gromady Zuchowej i Leśne Robaczki działającej na terenie naszej Parafii będą sprzedawać własnoręcznie wykonane pierniczki na dofinansowanie działalności Gromady

W tym tygodniu patronują nam:

  • we wtorek – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
  • w środę – św. Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.
  • w piątek  – św. Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który w Mirze Licyjskiej był gorliwym i troskliwym pasterzem.
  • w sobotę – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, doktor Kościoła.