ZAPOWIEDŹ ODPUSTU WNIEBOWZIĘCIA NMP W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

W niedzielę 11 sierpnia w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpocznie się odpust ku czci Wniebowzięcia NMP. Uroczystości jak co roku będą trwały przez cały tydzień.

Inauguracja odpustu odbędzie się 11 sierpnia. Mszy świętej o godz. 15.00 będzie przewodniczył Ks. bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej. Po Eucharystii wyruszy procesja Boleści NMP z bazyliki do Domku Matki Bożej. Na zakończenie procesji zostaną odśpiewane nieszpory.

W Uroczystość NMP Kalwaryjskiej (13 sierpnia) o godz. 11.00 sumę odpustową będzie sprawował o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów w koncelebrze kapłanów dekanatu kalwaryjskiego i okolicznych parafii. Wieczorem w bazylice zostanie odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy, a następnie różaniec i Apel Maryjny.

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) wierni będą gromadzić się na Mszach świętych z poświęceniem ziół i kwiatów według porządku niedzielnego. Wieczorna Eucharystia będzie sprawowana przy ołtarzu polowym przez bernardyńskich misjonarzy, następnie odbędzie się wieczór misyjny.

W piątek (16 sierpnia) o godz. 15.00 rozpoczną się nieszpory przy kaplicy Domku Matki Bożej pod przewodnictwem Ks. abpa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego, z udziałem Ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, a następnie wyruszy procesja pogrzebu Matki Bożej. Po jej zakończeniu, przy kościele Grobu Matki Bożej Księża Arcybiskupi będą sprawowali Eucharystię.

W sobotę odbędzie się Kalwaryjski Dzień Młodych pod hasłem: Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem (Łk 1,39). Młodzi będą przeżywali ten dzień jako pierwszą stację w przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku. Przed południem odbędzie się nabożeństwo pokutne w bazylice z okazją do spowiedzi. O godz. 15.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa, którą poprowadzi Franciszkańska Młodzież Oazowa z Alwerni i innych wspólnot z klasztorów bernardyńskich. Wieczorne nabożeństwo przygotowują młodzi zrzeszeni w Grupie Apostolskiej w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce, którzy uczestniczyli w ŚDM w Panamie. Po Mszy świętej wieczornej sprawowanej przez bpa Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, wraz z bernardyńskimi neoprezbiterami, odbędzie się koncert zespołu niemaGOtu.

Centralne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę 18 sierpnia. Procesja Wniebowzięcia NMP rozpocznie się przy kościele Grobu Matki Bożej po porannej Eucharystii. Sumie przy ołtarzu polowym o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ks. kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej w obecności Ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego. Uroczystości zakończą nieszpory i procesją po Placu Rajskim.

Sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP gromadzi rzesze pielgrzymów, którzy modlą się na Dróżkach Kalwaryjskich i chętnie nawiedzają kaplicę z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. W tym czasie wielu korzysta z sakramentu pokuty, który sprawowany jest w bazylice od godz. 6.00 do godz. 20.00. Zgodnie z tematem obecnego roku duszpasterskiego podczas tegorocznych rozważań w czasie procesji omawiane będą poszczególne punkty z Katechizmu Kościoła Katolickiego odnoszące się do powołania człowieka do życia w Duchu Świętym.

Do udziału zapraszają oo. Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium